Yurt İçi Staj Değişimi

Türk Tıp Öğrencileri Birliğinin çalışma kollarından biri olan Staj Değişimi Çalışma Kolu, Türkiye ve Dünya'dan birçok tıp fakültesi öğrencisine kendi fakültelerinin dışında Dünya'nın her yerinden 100'ü aşkın ülkede staj görme imkanı sunmaktadır. Böylelikle tıp öğrencilerinin hem bulundukları üniversite, şehir, ülkelerinin yanı sıra yeni yerler keşfetmelerini ve hem medikal hem kültürel deneyimler kazanmalarını amaçlar. Bunun sonucunda vizyonu geniş ve deneyimli hekimler yetiştirmeye katkı sağlar.

Yurt İçi Staj Değişimi, bu sene dördüncüsü gerçekleştirilen ve her dönemden tıp öğrencisine hitap eden bir değişim programıdır. Yaz aylarında gerçekleştirilen bu program, yazını verimli geçirmek isteyen, istedikleri tıp fakültesinde diledikleri bölümde staj imkanı görmek isteyen, uzmanlık yapmak istedikleri hastaneyi yakından tanıma imkanı sunan aynı zamanda da yurt dışı staj değişimine katılamayan tıp öğrencileri için ideal bir programdır.

Yurt İçi Staj Değişimi başvuruları online olarak başvuru formu doldurularak yapılacaktır. Yurt İçi Staj Değişimi'ne başvurmak için, değişim sınavına girmiş olma şartı aranmamaktadır.Formdaki katılım koşulları göz önüne alınarak öğrencinin puanı oluşturulur ve her öğrenci kendi yerel birliği içinde sıralanır.Puanlama kriteri aşağıda belirtildiği gibidir:

1. Öğrenci daha önce değişime katılmadıysa 3 puan, yurt dışı değişime katıldıysa 2 puan, yurt içi değişime katıldıysa 1 puan alır. Daha önce hem yurt içi hem yurt dışı değişim yapmış olan öğrencilere puan verilmez.
2. Not ortalaması 90-100 arasında olanlara 4 puan, 80-90 arası olanlara 3,5 puan, 70-80 arası olanlara 3 puan, 60-70 arasında olanlara 2.5 puan, 50-60 arasında olanlara 2 puan verilir. Başvuruda bulunan tüm 1. sınıf öğrencileri bu kriterden 2.5 puan verilir.
3. Yerel birliğinde TurkMSIC’ ta aktif üye olanlara 2 puan, pasif üye olanlara 1 puan verilir.
4. Yerel birliğinde başkan, leo/lore olarak görev alan  ve YİSD takımında bulunan kişilere 1 puan verilir.
5. Katıldığı ulusal etkinliklerin (sempozyum, kurultay, genel kurul) her biri için 1 puan verilir.
6. Formda yer alan TurkMSIC bünyesinde yapılan ortak etkinliklerden katıldığı her biri için 0.5 puan verilir.
7. CP olarak bu seneki yurt içi staj değişiminde görev alacak olan kişilere 2 puan verilir.
8. Öğrencinin eğitim görmekte olduğu tıp fakültesi YİSD için konaklamalı öğrenci ağırlamayı kabul etmiş bir yerel birlik ise öğrenciye 1,5 puan verilir konaklamasız öğrenci kabul eden yerellere 0.5 puan verilir.

 

Yurt İçi  Staj Değişimi Sözleşmesi

Yurt İçi Staj Değişimine katılım şartlarını içeren sözleşmedir. YİSD’ne katılmak isteyen her öğrencinin bu koşulları okuyup kabul etmesi gerekmektedir. Sözleşmenin maddeleri aşağıda belirtilmiştir.

Genel Kurallar

Katılımcılar staj yapma hakkı kazandıkları okulun yerel birliğinin belirlemiş olduğu değişim koşullarına uymak zorundadırlar. Koşullara uymayan katılımcıların staj hakkı iptal edilecektir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda tüm sorumluluk katılımcıya aittir. Katılımcıların ödedikleri değişim ücretinin iadesi söz konusu değildir.

Katılımcıların staja %80 devamlılığı zorunludur. Stajına devam göstermeyen katılımcılar sertifika almaktan men edilecektir.

Konaklama isteyen katılımcıların kalacakları yurdun kuralarına uymaları gerekmektedir. Kurallara uymayan katılımcıların yurt yetkilileri ile konuşularak konaklaması iptal edilecektir. Bu durumda katılımcı konaklamasını kendi sağlayarak stajına devam edebilir ancak konaklama için verdiği ücretin iadesi söz konusu değildir.

Değişim süresi içinde yurtiçi staj değişimi değer ve ilkelerine uygun olmayan davranışlarda bulunan katılımcının durumu yurtiçi değişim koordinatörüne bildirilecektir. Katılımcının stajının iptal edilmesi hatta gerekli görüldüğü durumlarda önümüzdeki dönem için de yurtiçi staj değişimine katılmaktan men edilmesi söz konusudur. 

Değişim Ücreti ve Depozito

Değişime hak kazanan katılımcıların verilen süre zarfı içinde bir sonraki tercih döneminden önce belirtilen miktarda depozitoyu gideceği okulun yerel birliğin hesabına yatırması gerekmektedir.Depozitoyu yatırmayan katılımcıların staj hakkı iptal edilecektir.

Katılımcının ödemesi gereken ücret yemek ve konaklama isteğine, yapacağı stajın süresine göre farklılıklar göstermektedir. Katılımcı belirlenen ücretinden depozito tutarı düşüldükten sonra kalan tutarı stajın başlama tarihinden üç hafta öncesinde gideceği okulun yerel birliğin hesabına yatırmak zorundadır.

Konaklama ve/veya yemek istemeyen katılımcılara staj başlangıcında ödedikleri depozitondan sadece değişim ücreti kesilip kalan tutar katılımcıya iade edilecektir.

İptal Şartları

Katılımcı sonuçlar açıklandıktan sonra bir sonraki tercih dönemi başlayana kadar olan süre zarfı içinde isterse stajını iptal edebilir bu durumda kazandığı okulun yerel birliğinin leosuna gerekli bilgilendirmeyi yaptığı takdirde herhangi bir yaptırım uygulanmaz ama katılımcı bir sonraki tercih dönemine katılamaz. Ancak üçüncü dönem tercihleri yapılırsa ona katılabilir.

Katılımcıya staj başlama tarihinden dört hafta öncesine kadar yaptığı iptallerde kazandığı okulun yerel birliğinin leosuna gerekli bilgilendirmeyi yaptığı takdirde herhangi bir yaptırım uygulanmaz ama katılımcı ödemiş olduğu depozitoyu geri alamaz.

Konaklama ve/veya yemek isteyen katılımcının staj başlama tarihinden üç hafta öncesine kadar belirlenen değişim tutarını yerel birliğin hesabına yatırmış olması gerekmektedir. Bu parayı yatırmayan ve kazandığı okulun yerel birliğinin leosuna herhangi bir bilgilendirme yapmayan katılımcı yurt içi değişim koordinatörüne bildirilecek ve katılımcı önümüzdeki dönem için yurt içi staj değişimine katılmaktan men edilecektir.

Stajının başlamasına iki haftadan az süre kalan katılımcıların iptallerinde para iadesi yapılmayacaktır. Staj başlama tarihinden iki hafta öncesine kadar yapılan iptallerde katılımcının geçerli bir sebebi varsa %50 para iadesi yapılacaktır.

Katılımcı stajını iptal etmek istediğinde mutlaka staj başlama tarihinin en az iki hafta öncesine kadar kazandığı okulun yerel birliğinin leosunu bu konuda bilgilendirmesi gerekmektedir. Katılımcının herhangi bir bilgilendirme yapmaması durumunda katılımcı önümüzdeki dönem için yurt içi staj değişimine katılmaktan men edilecektir.

2016 Yurt İçi Staj Değişimde 35 farklı üniversitede 183’u konaklamalı ve 86’sı konaklamasız olmak üzere toplamda 269 kontenjanımız ayrıca Kıbrıs ile 30 konaklamalı kontejanımız bulunmaktadır. Bu sene öğrenci kabul eden yerel birlikler ve koşullarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sizler de bu değişimde yer almak ve muhteşem bir yaz geçirip hem de meslek adına güzel deneyimler kazanmak istersiniz Yurt İçi Staj Değişimi Başvuru Tarihlerini kesinlikle kaçırmayın!