Sağlık Turnesi

Sağlık Turnesi Projesi Ailesini Genişletiyor!

Dünya Sağlık Örgütü'nün 1978 yılında Alma Ata Konferansı'nda sağlıkta eşitsizlikleri gidermek için amaç edindiği "herkes için sağlık" sloganıyla ve koruyucu hekimlik anlayışıyla yola çıkan Sağlık Turnesi Projesi Edirne'den Van'a kadar Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleştirilen sağlık taramaları ile geçen oldukça yoğun ve verimli bir dönemin ardından yeniden karşınızda.
 
Devamı

Büyük Doğu Anadolu Sağlık Turnesi - Van Düzenlendi

Türk Tıp Öğrencileri Birliği'nin 12 Nisan'da Türkiye'nin en batısı Edirne'den başlayıp şehir şehir, köy köy gezen projesi Sağlık Turnesi; 15-19 Mayıs tarihleri arasında Türkiye'nin en doğusu Van'da 5 gün boyunca 40 ayrı noktada Türkiye'nin dört bir yanından gelen gönüllü 65 tıp fakültesi öğrencisi ile sağlık taramaları ve halkı bilinçlendiren eğitimler yapıldı.

Devamı

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Sağlık Turnesi Tüm Yurtta!

12-13 Nisan tarihlerinde ilk adımını Edirne-Tekirdağ ayağı ile atan Sağlık Turnesi Projesi kapsamında geçtiğimiz bir ay içinde aşağıda listesi bulunan 9 farklı üniversiteden, yaklaşık 300 gönüllü tıp öğrencisi tarafından ülkemizin çeşitli bölgelerinde kan şekeri ölçümü, BKİ ölçümü ve hesaplaması, tansiyon ölçümü ve göz sağlığı taramaları yapıldı. Taramalara katılan kadın vatandaşlarımıza kendi kendine meme muayenesi bilgilendirilmesinde bulunuldu.

Devamı

Edirne-Tekirdağ Sağlık Turnesi Düzenlendi

Türk Tıp Öğrencileri Birliği Sağlık Turnesi Projesi'nin bu seneki ilk adımı olan Edirne-Tekirdağ Sağlık Turnesi 12-13 Nisan tarihlerinde Edirne ve Tekirdağ'ın köylerinde gerçekleştirildi. Trakya ve Namık Kemal Üniversitesi'nden 82 tıp fakültesi öğrencisinin katıldığı taramalarda tansiyon ve kan şekeri ölçümü, beden kitle indeksi hesaplaması, göz muayenesi yapıldı ve kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapılacağı öğretildi. Ayrıca çocukların doktor korkusunu yenmesini sağlamak amacıyla 'Oyuncak Ayı Hastanesi' etkinliği gerçekleştirildi.

Devamı

Büyük Doğu Anadolu Bölgesi Sağlık Turnesi Başvuruları Başladı!

Değerli TurkMSIC gönüllüleri,

Büyük Doğu Anadolu Bölgesi Sağlık Turnesi ile karşınızdayız,

Geçen yıllarda işte bu hikâyeyle başlamıştı serüvenimiz.

Diyarbakır’ın Karaçalı Köyü sağlık ocağında hoş bir bayan doktorla karşılaştım. Avrupai giyimi ve sade Türkçesi ile hastalarla ilgilenmeye çalışıyordu. Merakıma yenildim. Onun neden buralarda olduğunu merak ettim. Başladı hikâyesini anlatmaya.

Devamı

Sağlık Turnesi

 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi " Bütün insanlar özgür; onur ve hakları yönünden eşit doğarlar." maddesiyle başlamakta ve 3. maddesinde herkesin yaşama hakkı ile kişi özgürlüğüne ve güvenliğine sahip olduğu belirtilmektedir.

Yaşama hakkının en büyük sağlayıcısı olan sağlık hakkından, her yönüyle eşit olarak doğdukları kabul edilen insanların eşit olarak faydalanabilmeleri beklenir.

Devamı
Subscribe to RSS - Sağlık Turnesi