15 Temmuz 2016'da Ülkemizde Yaşananlar Hakkında

Demokrasi, özellikle demokratik yönetim; halkların insan hakları ve temel özgürlüklerine saygı duyulması, bu hak ve özgürlüklerin desteklenmesi ve uygulanması, insanların onurlarıyla yaşayabilmesi anlamına gelmektedir.

15 Temmuz 2016 akşam saatlerinde ülkemizde yaşanan darbe girişimi ve ardından gerçekleşen olaylarda yurt genelinde 200’ün üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetmiş 1400’ün üzerinde vatandaşımız yaralanmıştır.

Türk Tıp Öğrencileri Birliği olarak bizler, yaşanan gelişmeleri endişeyle izledik. Vatandaşlarımızın yaralanmalarını ve hayatlarını kaybetmelerini üzüntüyle takip ettik. Demokrasiye ve bütünlüğümüze darbe niteliğindeki bu girişime ve ardından gelen şiddet eylemlerine kesin bir duruşla karşı çıkıyoruz.

Tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir millet olarak halkımızı; her türlü siyasi görüş ve ideolojik ayrılıkları bir kenara bırakarak, demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün devamlılığının ülkemiz için en parlak gelecek olduğu gerçeğini unutmadan sağ duyu ile hareket etmeye çağırıyoruz.

Her bir vatandaşın sağlıklı yaşama hakkı olduğunu hatırlatırken, hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.