Halk Sağlığı Yaz Okulu'nun Ardından

Sevgili Tıp Öğrencileri,

Türk Tıp Öğrencileri Birliği’nin bel kemiğindeki girişimlerden biri olan Halk Sağlığı Yaz Okulu bu sene Osmangazi Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği ev sahipliğinde Burhaniye'de gerçekleşti. Bildiğiniz üzere Halk Sağlığı yaz okulu 5 yıldır aralıksız olarak belirli temalar çerçevesinde gerçekleşiyor. Bu seneki tema ise ‘Bilinçsiz İlaç Kullanımı ve Alternatif Tıp’ olarak belirlendi. Bu tema çerçevesinde Halk Sağlığı Yaz Okulu, gönüllülerinin bilgi birikimlerini ve deneyimlerini paylaşabileceği, kendilerini bir adım öne taşıyabilecekleri, bir zincirin halkaları gibi birarada anlamlanacakları bir girişim ve yaz okulumuzun tüm bunlar dahilinde mükemmel geçtiğine olan inancım sonsuz.

Öncelikle bu inanca sahip olmamı sağlayan, her türlü nazımızı çeken Osmangazi Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği organizasyon komitesine can-ı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca bu organizasyona yadsınamaz bir destek sağlayan Burhaniye Belediyesine şimdiden çok teşekkür ediyorum. Katılımcılar için birer fırsat olarak adlandırdığımız, katılımcılarımızın birkaç basamak önde olmasını sağlayacak olan eğitimlerimize, probleme dayalı öğretim ve araştırmalarımıza büyük emek harcayan Mihriban Aksoy, Emre Doğan, Abdulkadir Arbağ ve Bahadır Kılıç’a çok teşekkür ediyorum.

Tema çerçevesinde çok daha fazla ve aydınlatıcı bilgiye sahip olmamızı sağlayacak olan katılacaklarından büyük onur duyduğumuz Doç.Dr.Hatice Şahin ve Dr.Cemal Hüseyin Güvercin hocalarımıza da teşekkürü bir borç bilirim.

Son olarak tüm bu hazırlık sürecinde desteklerini esirgemeyen yönetim kurulu üyeleri Eren Halaç, Murat Aksoy, Bahadır Kılıç, Tuğba Akçaoğlu ve Hazal Dursun’a, denetim kurulu üyemiz Sina Mehrasa’ya, sevgili direktörümüz Ceren Bilgün’e ve asistanı Can Akçalı’ya minnettarım ve gerçekten çok teşekkür ediyorum.

Hepinizin akıllarınızın bir köşesinde her daim kalacak, sizlere çok şey kattığına inandığım ve tüm bu emeklerin karşılığı kat kat fazlasıyla aldığımıza inandığım bir yaz okulu geçirdiğimizi düşünüyorum ve bu anlamda katılım gösteren tüm gönüllülerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Tüm bu teşekkürlerden sonra sizi Yaz Okulu adına bir zaman yolculuğuna çıkarıyorum. Görevimi devraldıktan sonra hemen hazırlık sürecine giriştik ve temamızı Şubat ayında Halk Sağlığı gönüllülerinin oylamasıyla belirledik. 'Bilinçsiz İlaç Kullanımı ve Alternatif Tıp' teması herkesin ilgisini çeken ve fikir paylaşımlarının üst düzey olduğu bir konuydu ve katılımcılarımızın bu temada kendilerini gerçekten geliştirdiklerine inanıyorum. Devamında ise Mayıs ayında ev sahibimizi belirledik ve içerik adına çalışmalara daha da ağırlık verdik. Eğitimler ve probleme dayalı öğrenim hazırlıklarının da tamamlanmasıyla bizler yaz okuluna hazırdık, katılımcılarımızın da katkısıyla tüm bu hazırlıklar sonuçlandı ve hedefimize ulaştık, işte bugün bu zaman yolculuğunun son günlerini yaşıyoruz. Ben koskoca bir zinciri tamamladığımıza inanıyorum.

Halk Sağlığı Yaz Okulu Koordinatörü

İrem Özge UZUNOĞLU