IFMSA 62. Mart Genel Kurulu'nun Ardından

Değerli Tıp Fakültesi Öğrencileri,

Sizleri temsil ediyor olmanın verdiği büyük sorumluluk ve ülkemize layık olabilmek ümidiyle Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TurkMSIC) delegasyonu olarak 9-15 Mart 2013’te Amerika Birleşik Devletleri’nin Baltimore ve Washington şehirlerinde düzenlenen IFMSA (Uluslararası Tıp Öğrenci Birlikleri Federasyonu) Genel Kurulu’na katılım göstermiş olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyoruz.

100’ün üzerinde ülkenin faaliyet gösterdiği federasyonun genel kurulunda Türkiye’yi en iyi biçimde temsil etmeyi amaçladık. Bu doğrultuda, genel kurul kapsamındaki “plenary”lerde (genel oturum) kullanacağımız oyları delegasyon başkanımız TurkMSIC Başkanı İdris Taş’ın görevlendirmeleri doğrultusunda NMO (National Member Organization) Hour adı verilen, ulusal organizasyonların karar verme ve danışma saatleri olan zaman diliminde beraberce belirledik. Genel oturumda, divanda da TurkMSIC temsiliyeti sağlandı: Divan sekreter yardımcısı TurkMSIC’ten Özlem Kaleoğlu oldu.

Ayrılmış oturumlarda, delegasyon üyelerimiz çalışmakta oldukları veya sorumluluğunu üstlendikleri alt komitelerin (SCOME, SCOPE, SCORE, SCOPH, SCORP, SCORA) özel oturumlarında veya NMO Management ve Presidents’ Session adı verilen oturumlarda aktif rol sergilediler. Delegasyonumuzun her üyesinin aktif katılımı sayesinde tüm oturumlarda temsilciye sahip olabildik. NMO Management oturumunun yöneticiliğini yürüten deneyimli TurkMSIC'lilerden Halit Onur Yapıcı ise gururumuz oldu ve genel kurul boyunca tüm oturumları başarıyla yönlendirdi.

Proje tanıtımlarıysa her zamanki gibi vazgeçilmez çalışmalardan biriydi. Mehmet Başat Tepe, Kadınlar Günü Gazetesi projemizi başarıyla temsil etti. SCORA Proje Fuarı'nda Kontrol Sende ve SCORA Exchange projelerimiz de tanıtılma fırsatı buldular. SCOME ayrılmış oturumlarında ise Tıp Eğitimi Çalıştayları projemiz tanıtıldı. Avrupa Bölge Oturumu'nda Organ Donation Awareness, proje fuarında ise SCOPH Yaz Okulu ve Sağlık Hakları Ulusal Akran Eğitimi Zinciri de tanıtıldı.

National Food and Drink Party’de, her ülke gibi biz de yerel mutfağımızı sergileme fırsatını yakaladık. Baklavalar, fıstıklar, cezeryeler, sucuklar, lokumlar derken Türk bayrağıyla fotoğraf çektirmeyen kalmadı!

AF (Application Form) Market’te, ülkemize önümüzdeki yıllarda gelebilecek öğrencilere “merhaba” deme fırsatı yakaladık. Staj Değişimi Ulusal Direktörü Elif Akşahin ve Bilimsel Araştırma Değişimi Ulusal Direktörü Çağla Şişman daha şimdiden gelecek dönem için uluslararası bağlantılarımızı sağlamada büyük yol kat ettiler, verimli görüşmeler yaptılar.

Eğitimler de bu arada unutulmadı. Genel kurul öncesi (PreGA) eğitmenlik eğitimi programına katılan Almıla Kanat “Communication Skills” üzerine iki eğitim verirken, TurkMSIC Eğitmenlerinden Tuğba Akçaoğlu da “Project Management” üzerine normal ve “advanced” düzeyde olmak üzere iki ayrı eğitim verdi.

Bilişim & Haberleşme Direktörü Mustafa Ozan Alpay, aynı zamanda IFMSA Takımı’na seçildiğinden oturumlara katılımının yanı sıra bir yandan IFMSA, bir yandan da olağan TurkMSIC çalışmalarını yürüttü. Delegasyonumuzun günlüğü düzenlendi. Çalışmalarımızı, genel kurulda olup bitenleri hızla sizlere aktardık.

Tüm bu çalışmalarımızla ve hatta aktaramadıklarımızla siz değerli arkadaşlarımızı, fakültelerimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek gayretinde olduk. Heyecanımızın hiç bitmemesi, Türk hekimlerinin hep “Ben burdayım.” demesi temennisiyle Türk tıp öğrencilerini temsil eden bizler, 19 tıbbiyeli, sizleri saygıyla selamlıyoruz.