Meme Kanseri Farkındalık Ayı

Merhabalar Sevgili TurkMSIC Gönüllüleri! 

İçinde bulunduğumuz Ekim Ayı, Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak biliniyor. Biz geleceğin hekimleri de elimizden geldiği kadar farkındalık uyandırmaya çabalıyoruz. Ne yazık ki bazı popüler akımlar bu farkındalığı yeterli düzeyde oluşturmaya yetmiyor. Peki bizler daha somut adımlar atmak adına ne yapabiliriz?

Gelin bu seneki Ekim Ayı için kendimize çevremizden, akrabalarımızdan, komşularımızdan bir kadın seçelim ve onu meme kanseri hakkında bilgilendirelim. Kendi kendine meme muayenesi gibi çok basit fakat büyük önem taşıyan bir yolu öğreterek gerçek bir farkındalık yaratalım. Hangi taramaları, kaç yaşlarında yaptırması gerektiğinden bahsedelim. Unutmayalım ki kanser önlenebilir bir hastalıktır ve bizler çevremizden sadece bir kadın için dahi olsa yaktığımız bu mumla kansere dur diyebiliriz!

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır diyorsanız:

  • Muayene edilecek memenin tarafındaki kol başın üzerinde tutulur ve diğer elin parmak uçlarıyla dairesel, yukarı aşağı veya ışınsal şekilde meme dokusu taranır.
  • Memelerde belirgin bir şişlik, kitle, içe çökme, renk değiştirme, portakal kabuğu görüntüsü görüldüğü durumlarda doktora başvurulmalıdır. 

Hatırlayalım: Kendi kendine meme muayenesi 20 yaşından sonra her ay, mamografi 40 yaşından sonra her sene tekrarlandığı durumda meme kanseri vakalarının %80’i erken dönemde saptanabilir.  

Aylin Gareayaghi
Bezmialem Tıp Öğrencileri Birliği

http://scora.turkmsic.net/kkmm