Youth Voice Kampanyası

Değerli Tıp Fakültesi Öğrencileri,

20 yıl önce Kahire’de gerçekleştirilen Uluslararası Nüfus ve Kalkına Konferansı (ICPD) ve 2015 yılında süresi dolacak olan Bin Yıl Kalkınma Hedefleri (MDGs) programlarında bazı boşluklar tespit edilmiş olup, şu sıralardaki en önemli tartışmalar 2015 sonrası durumlar üzerine olmuştur.

Şimdiye kadar çeşitli konferanslar düzenlenmiş olup Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu – Doğu Avrupa ve Merkez Asya (UNFPA-EECARO) kapsamında geçen sene İstanbul’da uluslararası bir konferans düzenlenmiş ve gençlik temsilcilerine ulaşılmıştır.

Bölgesel Gençlik Forumu (Regional Youth Forum) 2015 sonrası çerçevesinde bu anlaşmaların devamı hakkında gençlerin görüşlerini iletmek ve katılımlar ile gündemin merkezinde kalma amacı ile oluşturulmuştur.

Amaç, 2015 sonrası planlama aşamasında gençlerin temel oluşturması ve onların tam katılımı ile gelecek planlamalarının tamamlanması olup, kalkınma gündeminin onlar tarafından belirlenmesidir. UNFPA-EECARO ve UNFPA Ülke ofisleri tarafından desteklenen bu kampanyada Türk Tıp Öğrencileri Birliği, ülkemizi temsil edecek üç kuruluştan birisidir. Birliğimiz ayrıca, 116 ülke arasında Türkiye'yi temsil ettiği, IFMSA (Uluslararası Tıp Öğrenci Birlikleri Federasyonu) bünyesinde de özel yönlendirme almıştır ve IFMSA’in de kampanyadaki sesi olacaktır.

Gençlik planları ve ileriye yönelik hedefler için "Cinsel Sağlık" ve "Üreme Sağlığı" alanlarında konuşabileceğimiz, uluslararası alanda savunuculuğunu yapabileceğimiz ve ileriye yönelik kalkınma hedeflerinde belirleyici etkenlerden biri olabileceğimiz Youth Voice kampanyası için gerekli bilgilendirmeler, sizler için sıklıkla yapılacaktır.

Saygılarımla,

Ahmet Melih ERDOĞAN
Üreme Sağlığı Çalışma Kolu Yöneticisi (‘13-’14/’14-‘15)
Türk Tıp Öğrencileri Birliği Youth Voice İrtibat Sorumlusu