Ülkemizde yaklaşık 3.000.000(üç milyon) işitme engelli vatandaşımız var. Onların sosyal hayattaki yerlerini alabilmeleri, kendilerini soyutlamadan çevrelerindekilerle sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri,devlet kurumları ve özel kuruluşlardan herhangi bir engelsiz  birey kadar yararlanabilmeleri açısından işitme engellilerle ortak bir dilimiz olmak zorundadır.

Ne yazık ki sağlık kurumlarında işitme engelli hastalarla iletişim sorunları sıkça görülmektedir. İşitme engelli hasta sağlık kuruluşuna adım attığı andan itibaren, giriş işlemleri, anamnez, tedavi süreci ve diğer bir çok konuda iletişim sorunları yaşamaktadır.Tüm bunların yanı sıra bu sıkıntının farkında olan sağlık çalışanları ve tıp fakültesi öğrencileri kendi çabaları ile işaret dili öğrenmek istese dahi, yer(ulaşım), zaman(uygun olmayan ders saatleri) ve maddi sıkıntılar yaşamakta, işaret dili eğitimini istese dahi alamamaktadır.Biz de TurkMSIC-Pamukkale Yerel Kurulu olarak “İKİ ELİN SESİ” projemizi  hayata geçirdik.

Böylece;

  • Tıp öğrencileri olarak meslek hayatına adım attığımızda karşılaştığımız işitme engelli hastalarla düzgün iletişim kurabileceğiz.
  • Uzun vadede, Türkiye’nin çeşitli illerinde meslek hayatına başladığımızda çalıştığımız kurumun geneline işaret dili tercümanlığı yapabileceğiz.

Tüm Türkiye’ye yayılmasını temenni ettiğimiz projemiz kapsamında izlediğimiz yol şöyledir;

  • İlimizdeki Halk Eğitim Merkezleri ile birlikte çalışıyoruz.
  • MEB’in işaret dili eğitmenlerini haftanın 2 ya da 3 günü (toplam kurs süresine göre) fakültemize davet ediyoruz.(Toplam kurs süresi 2-3 ay kadardır)
  • Kurs süresince MEB’in  “1. Seviye İşaret Dili Eğitimi” müfredatı tıp öğrencilerine gösterilmektedir.
  • Kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olan öğrencilere MEB’in “1. Seviye İşaret Dili Sertifikası” verilmektedir.
  • Eğitimimizin yanı sıra, işaret diline şarkı çevirileri yapılmakta, klipler çekilmekte ve bunlar sosyal medyada paylaşılmaktadır. Ayrıca sadece işaret diliyle konuştuğumuz “sessiz sofra”lar ve daha bir çok sosyal etkinlik de projemiz kapsamındadır.

Sen de ENGELSİZ DOKTOR ol,  GEL ve ELLERİNİ KONUŞTUR!

 

Proje Koordinatörü: Sıla ÖLMEZ

E-posta: ikielinsesi@turkmsic.net