Ülkemizde yaklaşık olarak 4 milyon civarında sağır ve işitme engelli birey bulunmaktadır. Fakat bu bireyler, ne yazık ki toplumda bir çok alanda çeşitli engellere takılarak majör gruptan izole edilerek yaşamlarını sürdürmektedir. Söz konusu bireylerin sağlık hizmetlerine erişimde, toplumdaki diğer bireylerle eşit haklara sahip olabilmeleri için biz geleceğin hekimlerine büyük görev düştüğünün bilincindeyiz. Sağır ve dilsiz olan dezavantajlı hastaların sağlık kuruluşlarına adım attığı andan itibaren, giriş işlemleri, anamnez, tedavi süreci ve daha çok bir çok konuda iletişim sorunları yaşadıklarına da bizzat şahit olmaktayız. Tüm bu koşullar ışığında sağır ve işitme engelli bireylerin yaşadıkları soruna çözüm bulmanın tıp öğrencilerinin asli görevinden biri olduğuna inanıyoruz.

Geleceğin hekimleri olarak bizler, tıp fakültesi öğrencileri arasında bilinç uyandırmak, sadece tıp fakültesi öğrencileri arasında değil bütün toplumda bu bilinci uyandırarak sessizliğin sesini duyurmaya çalışmalıyız.

Projemizin temel amacı, yalnızca toplum bilinci uyandırmakla da sınırlı değildir. Özellikle sağlık sektöründe ve sağlık kurumlarında vatandaşların eşitliğini sağlamak, bireylerin bu alanda iletişimini en uygun şekilde güçlendirmeye çalışmak da hedeflerimiz arasındadır. Bunun için de sadece bilinç yeterli değildir. Birliğimiz yerellerinde işaret dili kursları açarak geleceğin nitelikli hekimlerini yetiştirmeliyiz. Bu işaret dili kurslarının raporlarıyla bir bildiri hazırlayıp tıp fakültesi eğitim programlarının şekillendirilmesinde rol almayı hedeflemekteyiz. Tıp fakültesi eğitim programlarında işaret dili eğitiminin yer almasının gerek teknik, gerekse uygulama sürecinde projemiz kapsamında geleceğin hekimleri olarak elimizden geleni yapacağız.

 

Proje Koordinatörü: Keziban KURUBAŞ

E-posta: ikielinsesi@turkmsic.net