Proje: SCORE Pre Exchange Training

Koordinatör: Kayra Cangöz

İletişim: kcangoz@yahoo.com.tr

SCORE (Bilimsel Araştırma Değişimi Alt Komitesi), kurulduğu günden bugüne binlerce tıp öğrencisine, öğrencilik yıllarında, preklinik ve klinik alanda dünyanın saygın üniversitelerinde ve araştırma merkezlerinde yürütülen çalışmalara katılma fırsatı sunmaktadır. TurkMSIC SCORE olarak bununla yetinmeyip, değişime gidecek öğrencilerin bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak adına her yıl PET (Pre Exchange Training) i düzenlemekteyiz.

Her yıl ülkemizden yaklaşık 100 öğrenci SCORE programı ile 65 farklı ülkede 1500’den fazla çalışmaya katılma fırsatı kazanmaktadır. PET’ in amacı, bu öğrencilerin daha kaliteli ve verimli bir araştırma süreci geçirmelerine katkıda bulunmaktır. Değişime gitmeden önce öğrencilerin bilgi ve tecrübe eksikliklerini azaltmayı, motivasyon ve becerilerini arttırmayı, sahip oldukları donanımları geliştirmeyi ve bu sayede öğrencilerin gidecekleri ülkeye ve araştırma sürecine adaptasyonlarını kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Her yıl artan katılımcı sayısı, sürekli gelişen ve yenilenen bilimsel programıyla, aldığımız geri bildirimlerle yaptığımız değişimlerin kalitesini ve profesyonelliğini önemli ölçüde arttırdığını gözlemlemekteyiz.

Her yıl Nisan veya Mayıs ayında bir hafta sonu gerçekleştirdiğimiz bu eğitimde; katılımcılara bilim felsefesi ve etiği, bilimsel araştırmanın planlanması, laboratuar becerileri, makale hazırlama, kültürlerarası öğrenme, bilimsel üretkenlik, biyoistatistik gibi konularda eğitimler bu alanlardaki uzmanlar tarafından verilmektedir. Sunumlar, posterler, interaktif eğitimler, film gösterimlerini de içeren tek düzelikten ve monotonluktan uzak programımız sayesinde katılımcıların ilgisini ve motivasyonunu sürekli canlı tutmaktayız. Bu sayede bilimsel araştırma konusunda bir bilinç oluşturmakla kalmayıp bakış açılarını geliştirip, potansiyellerinin farkına vardırarak araştırma sürecine tüm spektrumdan bakabilmelerini sağlamaktayız.

Etkinlikler:

  • SCORE PET VIII: Nisan 2015, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (İstanbul)
  • SCORE PET VII: Mayıs 2014, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (Ankara)
  • SCORE PET VI: Mayıs 2013,  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi (Kayseri)
  • SCORE PET V: Mayıs 2012, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (İstanbul)
  • SCORE PET IV: Mayıs 2011, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi (Antalya)
  • IFMSA Endorsed Proje seçilmesi: Kanada GA, 2010
  • SCORE PET III: Mayıs 2010, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi (Edirne)
  • SCORE PET II: Mayıs 2009, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (Ankara)

Yorumlar

11 Mayıs'ta PET için Kayseri'deyiz.

Başvurular https://docs.google.com/forms/d/18Gux_44iHQgppA3q5GGE6MoNY2Fdxei3vj0wzIG55mU/viewform 

adresinden yapılabilir. Son tarih 3 Mayıs.......

 

Kayseri' de görüşmek üzere. https://www.facebook.com/groups/231407936999750/?fref=ts