Girişim: T4PE - Training for Professional Exchange

Koordinatör: Furkan ÜNLÜTÜRK

İletişim: furkan_unluturk@yahoo.com / +905354368363

‘T4PE’ yani uzun ismiyle ‘Training for Professional Exchange’ TurkMSIC’in SCOPE alt komitesinden doğmuştur. Pek çoğumuzun bildiği üzere ‘TurkMSIC’ üyesi olduğu uluslararası organizasyon ‘IFMSA’ aracılığıyla her yıl Türkiye’deki tıp fakültelerinde öğrenim gören beş yüze yakın öğrenciye yurtdışında unutulmaz bir ‘Profesyonel Değişim’ imkânı sunmaktadır. Fikir olarak mükemmele yakın olan bu değişim projesinin değişim öğrencisine sağlayacağı potansiyel akademik ve sosyal katkı oldukça yüksektir. Fakat ne yazık ki tüm bu potansiyeli gerçeğe dönüştürmek, yani bir değişim öğrencisinin yaptığı profesyonel staj değişiminden hedeflenen katkıyı sağlaması her zaman mümkün olmamaktadır. İşte tam da bu noktada devreye o ‘büyülü proje T4PE’ girer.

T4PE’in şu anki modülü 2 parçalı bir eğitim programı şeklinde işlemektedir. Hitap edilen iki ayrı kitle için, iki ayrı T4PE düzenlenmektedir.

1- T4PE-O (Training for Professional Exchange Officers)

Bu kitlelerden ilki, TurkMSIC Yerel Kurullarından Staj Değişimi Alt Komitesi Direktörleri ve Asistanları, yani staj değişimini Türkiye genelinde yürüten, bu işin mutfağında olan görevlilerden oluşur. Bu staj değişimi görevlilerinin eğitimi T4PE-O’da, 2 günlük bir program dâhilinde, TurkMSIC eğitmenlerinin ve Ulusal Staj Değişimi Direktörü’nün gönüllülük, sunum teknikleri, handover, ¨İyi bir LEO nasıl olunur?¨ gibi eğitimleri ve küçük çalışma grupları ile sağlanır. Böylece bu değişim görevlilerinin yıl boyunca yapacakları görevleri en iyi şekilde tamamlamaları için ihtiyaçları olan beceri ve bilgiler onlara aktarılır. Öğrencilerin yapacağı değişimin kalitesi, onlarla en yakından ilgilenen görevlilerin eğitilmesi ile arttırılmış olur.

2- T4PE-S (Training for Professional Exchange Students)

T4PE-S ise TurkMSIC aracılığıyla yurtdışında herhangi bir ülkede ‘Profesyonel Staj Değişimi’ yapmaya hak kazanmış olan öğrencilerimize bu değişime gitmeden önce bir ön hazırlık sağlamayı amaçlar. Birincil olarak o ülkeye ulaştıklarında ilk anda yaşayabilecekleri ‘kültürel şoku’ en aza indirerek öğrencinin tecrübe edebileceği sosyal sorunlara karşı hazırlıklı olarak yola çıkmasını sağlar. Bu potansiyel sorunlara hazırlıklarını tamamladıktan sonra yine hem akademik hem de sosyal olarak kendilerine sağlayabilecekleri katkıyı artırmak üzere öğrenciler iletişim becerileri, çatışma yönetimi, kültürlerarası öğrenme gibi önemli eğitimler, anamnez alma, fizik muayene, temel cerrahi becerileri kazandıran workshoplar ve daha önce değişime giden öğrencilerle söyleşileri içeren 2 günlük bir eğitim sürecinden geçerler ve staj değişimini en verimli şekilde gerçekleştirmeye hazır hale gelirler.

Etkinlikler:

 1. 1. T4PE-O, Mart 2013, Ankara (Yeni haliyle iki aşamada gerçekleşen T4PE’in ilk aşaması T4PE-O TurkMSIC Gazi Yerel Kurulu ev sahipliğinde 29 yerel kuruldan 59 kişinin katılımıyla gerçekleşti.)
 2. T4PE Sunumu, Ekim 2012, Eskişehir (TurkMSIC Genel Kurulu’nda SCOPE ayrılmış oturumunda T4PE’in en son hali tanıtıldı)
 3. Proje Fuarı, Ağustos 2012, Mumbai-Hindistan (AM12 sırasında proje fuarında açıklayıcı broşürlerle beraber yer aldı.)
 4. 4.T4PE, Mayıs 2012, İzmir (T4PE’in dördüncüsü Dokuz Eylül Yerel Kurulu ev sahipliğinde İzmir’de 22 yerel kuruldan 49 kişinin katılımıyla gerçekleşti.)
 5. Proje Fuarı, Mart 2012, Akra-Gana (MM12 sırasında proje fuarında açıklayıcı broşürlerle beraber yer aldı.)
 6. Proje Adaylık Sunumu, Nisan 2011, Zonguldak (TurkMSIC Genel Kurulu’nda Proje tanıtım sunumunun ardından Tüm Yerel Kurullardan tam destek alındı ve halen ‘TurkMSIC Girişimi’ olarak çalışmaya devam etmekteyiz.)
 7. Proje Sunumu, Nisan 2011, Katalonya-İspanya (IFMSA Avrupa Bölge Toplantısı (EuRegMe) SCOPE-SCORE birleşik oturumunda projemiz 40 katılımcıya tanıtıldı.)
 8. Workshop, Nisan 2011, Katalonya-İspanya (EuRegMe sırasında ikişer saat süren toplam iki oturumluk bir T4PE workshop’u düzenlendi.)
 9. 3.T4PE, Mart 2011, İstanbul (T4PE’in üçüncüsü TurkMSIC Cerrahpaşa Yerel Kurulu ev sahipliğinde İstanbul’da 15 yerel kuruldan 30 kişinin katılımıyla gerçekleşti.)
 10. 2.T4PE, Mayıs 2010, Ankara (2. T4PE TurkMSIC Ankara Yerel Kurulu ev sahipliğinde 28 katılımcıyla Ankara’da gerçekleşti.)
 11. 1.T4PE, 2009, Ankara (T4PE ilk defa TurkMSIC Gazi Yerel Kurulu ev sahipliğinde 16 katılımcıyla Ankara’da uygulandı.)

Destekçilerimiz: Destek olmak için bize ulaşın…

Katılan yerel kurullar: Abant İzzet Baysal, Acıbadem, Adnan Menderes, Ankara, Bezmialem, Celal Bayar, Cerrahpaşa, Cumhuriyet, Dokuz Eylül, Ege, Erciyes, Gazi, Gaziosmanpaşa, Hacettepe, İnönü, İstanbul, İstanbul Bilim, Kırıkkale, Kocaeli, Marmara, Mersin, Mustafa Kemal, Osmangazi, Sakarya, Selçuk, Süleyman Demirel, Trakya, Ufuk, Yeditepe